Kdy není MR vhodná
Odpovědnost za informaci o povaze implantátu má vždy indikující lékař!
Kontraindikace:
NELZE vyšetřit pacienty, kteří mají zavedený kardiostimulátor.
V poslední době se rozšiřují tzv. MR kompatibilní kardiostimulátory, ale vždy je třeba před MR vyšetřením i takový přístroj přeprogramovat na specializovaném pracovišti (arytmologie). Bez této předchozí přípravy nelze vyšetřit pacienta s MR kompatibilním kardiostimulátorem. Proto na našem pracovišti pacienty ani s těmito MR kompatibilní kardiostimulátory nevyšetřujeme.
Dále NELZE vyšetřit pacienty, kteří mají zavedený srdeční defibrilátor, neurostimulátor, kochleární (ušní) protézu a kovovou střepinu v oku či jinde v těle. Zvláštní pozornost proto věnujeme i lidem po haváriích a úrazech, kterým se mohl dostat do těla kovový materiál.
Velmi obezřetně je třeba postupovat u pacientů s umělou srdeční chlopní. K vyšetření je nutno doložit speciální formulář o MR kompatibilitě potvrzený a podepsaný indikujícím lékařem nebo kardiologem (viz. Dokumenty ke stažení) . Výhodou je současně doložit i certifikát výrobce o MR kompatibilitě s přístrojem o síle 3 Tesla .
Silné magnetické pole může poškodit, změnit umístění všech kovových předmětů, které vám kdy byly vpraveny do těla, a to nejspíše účelově při některém z předešlých operačních výkonů. Vyšetření pomocí MR nelze provádět u osob s některými typy elektronických nebo kovových implantátů, případně cizích těles. Proto je důležité personál včas na tyto skutečnosti upozornit!
Relativní kontraindikace :
V případě implantátů požadujeme odstup vyšetření od implantace alespoň 6 týdnů.
Ve většině případů chirurgem zavedené svorky, šrouby a dlahy, umělé klouby nevylučují provedení vyšetření, pokud jsou v těle déle než 6 týdnů. Kovové zubní výplně obvykle vyšetření také nijak nebrání. Všechny kovové předměty způsobují na vyšetření výrazné artefakty. V případě nejasností může být pacient poslán na doplňující rentgenové vyšetření k upřesnění, zda se jedná o kovový předmět.
Určitá omezení dále platí u pacientů s kovovými dlahami, kovovými svorkami, kaválním filtrem, apod., kdy doporučujeme doložit certifikát výrobce o MR kompatibilitě s přístrojem o síle 3 Tesla. V určitých případech vyžadujeme potvrdit indikujícím lékařem náš speciální formulář o MR kompatibilitě (viz. Dokumenty ke stažení).
Mezi relativní kontraindikace patří kojení – podaná gadoliniová kontrastní látka nitrožilně přechází do mateřského mléka. Doporučuje se před vyšetřením odstříkat mateřské mléko do zásoby a po vyšetření 24 hodin nekojit. Po tuto dobu se podává miminku mléko předem odstříkané. Nativně lze vyšetřovat bez omezení.
Trpí-li pacient poruchou ledvin či sníženou funkcí ledvin, musí před vyšetřením doložit aktuální hodnoty GF, kreatininu.
U pacientů s těžkou formou polyvalentní alergie, je nutná speciální příprava a zvýšený dohled v průběhu vyšetření. Doporučujeme realizovat vyšetření ve specializovaném zařízení. V případě, že máte alergii na kontrastní látku, lze vyšetření MR provést tzv. nativně, tj. bez podání kontrastní látky.
Vyšetření není na principu rentgenových paprsků. U elektromagnetické energie, která se při MR používá, nebyly dosud prokázány škodlivé biologické účinky. Přesto se raději vyhýbáme vyšetření těhotných žen v prvních třech měsících těhotenství.
Objemný pacient – v případě, že se pacient do tunelu MR přístroje nevejde. Na našem pracovišti nemáme „otevřený“ MR přístroj. V našem zařízení máme dva skenery, jeden má průměr gantry („tunelu“) je 60cm, druhý 70 cm.
Pokud má pacient klaustrofobii (strach ze stísněných prostor). V nejtěžších případech může indikující lékař Na našem pracovišti neprovádíme MR vyšetření v celkové anestezii.
Fixní ortodontické aparáty („rovnátka“) nepředstavují ohrožení pacienta. Kovové součásti ortodontických aparátů způsobují v okolí aparátu artefakty MRI obrazu.
Piercing, tetování. Nejsou známy případy závažnějšího poškození pacienta, nicméně nelze vyloučit možnost termického poškození (popálení).